• ٣٢٢٨٩١٦٧_011 --- ٣٢٢٨٩٠٨٩_011
  • : بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

روش استفاده صحیح از قطره چشمی

روش استفاده صحیح از قطره چشمی

روش استفاده صحیح از قطره چشمی | از آنجایی که چشم عضوی در دسترس است، اکثر داروهای مورد استفاده از جهت درمان بیماری‌های چشمی جهت استفاده موضعی، معمولاً به صورت قطره یا پماد ساخته می‌شوند. اثر بخشی سریع‌تر دارو در موضع، کاهش عوارض جانبی سیستمیک دارو و استفاده از دوز کمتری از دارو جهت اثر بخشی از فواید مصرف موضعی قطره‌ها و پمادهای چشمی است.

استفاده از قطره یا پماد معمولاً باعث ایجاد سوزش موقتی در چشم و در نتیجه تحریک اشک ریزش می‌گردد. اشکریزش موجب دفع بخشی از دارو از چشم شده و اثر بخشی را کاهش می‌دهد. بنابراین یادگیری روش استفاده صحیح از قطره چشمی در کنار نگهداری مناسب آن‌ها موجب افزایش اثر دارو و جواب‌دهی بهتر آن می‌گردد.

 

 

روش استفاده صحیح از قطره چشمی

 

 

اهمیت استفاده‌ی درست از قطره‌های چشمی:


قطره‌های چشمی (Eye drops) داروهایی بسیار پرکاربرد هستند که برای درمان مشکلات چشمی مانند خشکی چشم، التهاب، عفونت، آب مروارید، فشار چشم (گلوکوم) و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شوند. لازم است بدانید که در صورتی که با روش صحیح استفاده از این قطره‌ها آشنایی کافی نداشته باشید، ممکن است نه تنها اثر بخشی آن‌ها را کاهش دهید، بلکه با استفاده نادرست از آن‌ها باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای از جمله عفونت‌های چشمی گردید. به دلیل اهمیت این موضوع یک مقاله ی تخصصی در این زمینه فراهم نمودیم. پس لطفا تا انتها مطلب با ما همراه باشید.

 

 

تعدادی از قطره‌های چشمی و کاربرد آن‌ها عبارتند از:

  • قطره‌های آنتی‌بیوتیکی که در درمان عفونت‌های چشمی باکتریایی به کار برده می‌شود.
  • قطره‌های اشک مصنوعی برای شستشو و همچنین درمان خشکی چشم کاربرد دارد.
  • قطره‌های آنتی هیستامینی که در درمان علائم چشمی ناشی از آلرژی به کار می‌رود.
  • قطره‌های کاهنده قرمزی چشم و انواعی از قطره‌های چشمی که کاربرد‌های فراوان دیگری دارد.
  • انتخاب نوع قطره چشمی و میزان استفاده از آن باید توسط چشم‌پزشک انجام شود و به نوع و شدت بیماری شما مرتبط می‌شود. در ادامه ی این نوشته روش صحیح استفاده از قطره‌های چشمی را مرحله به مرحله به شما آموزش می‌دهیم زیرا سلامت چشمان شما برای ما اهمیت دارد.

 

 

دکتر کوروش قارویی

روش استفاده صحیح از قطره چشمی
روش استفاده صحیح از قطره چشمی

روش استفاده صحیح از قطره چشمی

 

 

قبل از هر چیز باید بگم که از چشمی دیگر قطره چشمی استفاده نکنید و همیشه قبل از شروع این فرآیند با پزشک یا متخصص چشم مشورت کنید.

۱. دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و یا از الکل بهداشتی استفاده کنید تا بهداشت دست‌ها را حفظ کنید.

۲. یک آینه را در محل مناسب و با نور کافی قرار دهید تا بتوانید روی عمل فرآیند تمرکز داشته باشید.

3. پس از ریختن قطره، چشم را ببندید. و آن را برای حداقل یک دقیقه تا دو دقیقه بسته نگه دارید.

۵. اگر قبل از استفاده از قطره لنز داشته‌اید، لنز را خارج کرده و حداقل ۱۵-۲۰ دقیقه بعد استفاده کنید.

۶. در انتها دست‌ها را دوباره بشویید تا از هر گونه تماس با چشم خود جلوگیری کنید.

 

نکته: ( قطره را نباید روی سیاهی چشم ریخت، پلک پایینی را بطرف پایین می‌کشیم و در فضای بین پلک پایینی و چشم قطره قطره را می‌ریزیم. )

 

 

بعد از چکاندن قطره چشمی در چشم


چشمان خود را ببندید و پلک نزنید.

فشار ملایمی را بر روی مجاری خروجی اشک بیاورید. ( مجاری اشک جایی که پلک به بینی می‌رسد قرار دارد ).

قبل از باز کردن چشمان‌تان برای یک الی دو دقیقه یا زمانی که چشم پزشک توصیه کرده است این فشار را نگه دارید.

این کار به چشم زمان کافی را می‌دهد تا دارو جذب چشم شود به جای اینکه مستقیماً از مجاری خروجی وارد بینی شما شود.

باقیمانده قطره را که از کنار چشم‌تان یا بر روی مژه‌ها پاک کنید.

در صورت تجویز، همین کار را برای چشم دیگر‌تان تکرار کنید.

پس از دست زدن به دارو و لمس صورت خود، دستانتان را بشویید.

 

 

 

دکتر کوروش قارویی

 

 

 

نکات مهم استفاده از قطره چشمی


۱. بهتر است هنگام چکاندن قطره، سرتان بالا باشد و نازل «سر» قطره را خیلی به چشم تان نزدیک نکنید.
۲. پس از ریختن قطره، پلک نزنید. بهتر است 1 تا 2 دقیقه پلک را ببندید.

هنگام چکاندن قطره نیازی نیست پلک فوقانی را بالا بکشید. اگر پلک تحتانی را پایین بکشید فضایی ایجاد می‌شود که می‌توانند با اطمینان قطره را درون آن بریزند تا بیشترین اثر را داشته باشد.

 

 

نحوه مصرف قطره چشم برای کودکان


اول، شستن دست‌ها قبل از تزریق قطره چشم به کودکان مهم است. این به جلوگیری از گسترش میکروب‌ها کمک می‌کند و از استریل ماندن قطره‌های چشمی اطمینان می‌دهد. سپس به کودک دستور دهید تا سر خود را کمی به عقب خم کند و به بالا نگاه کند. پلک پایینی آن‌ها را به آرامی با یک دست پایین بکشید و با دست دیگر بطری قطره چشم را بگیرید. بطری را فشار دهید تا یک قطره در پلک پایین رها شود. برای جلوگیری از آلودگی، از لمس چشم یا مژه‌ها با نوک قطره چکان خودداری کنید.

پس از مصرف قطره چشم، به کودک دستور دهید که چشمان خود را برای چند ثانیه بسته نگه دارد تا دارو به طور یکنواخت در سراسر چشم توزیع شود. همچنین می‌توانید به آرامی گوشه داخلی چشم آن‌ها را با انگشت تمیز فشار دهید تا از تخلیه قطره چشم جلوگیری کنید. در صورت نیاز به چند قطره چشمی، حداقل 5 دقیقه بین هر بار مصرف صبر کنید تا از مصرف بیش از حد دارو جلوگیری کنید.

مهم است که قطره‌های چشمی برای کودکان به درستی نگهداری شود. بیشتر قطره‌های چشمی باید در دمای اتاق و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند. همیشه قبل از استفاده از هر قطره چشمی، تاریخ انقضا را بررسی کنید و پس از گذشت مدت زمان توصیه شده، دارو‌های مصرف نشده را دور بریزید. تمام دارو‌ها را دور از دسترس کودکان نگه دارید تا از بلع یا استفاده نادرست تصادفی جلوگیری شود.

 

 

روش استفاده صحیح از قطره چشمی

 

روش استفاده صحیح از قطره چشمی
روش استفاده صحیح از قطره چشمی

شرايط نگهداري قطره يا پماد‌ها


لازم است به منظور استفاده صحیح از قطره‌های چشمی، شرایط نگهداری آن‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. این محصولات عموما بعد از باز شدن درب آن‌ها فقط به مدت یک ماه کاربرد دارند، بعد از این زمان نباید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین توجه کنید در حین استعمال نباید نوک قطره چکان به طور مستقیم با چشم برخورد کند. می‌توانید این نوع از محصولات را در یخچال نگهداری کنید. یکی از مهم‌ترین مزیت سرد بودن قطره چکان آن است که از ریخته شدن قطره در داخل چشم در این حالت مطمئن خواهید بود.

در صورتی که شما به مصرف و استفاده مواد نگهدارنده حساسیت دارید، نمونه‌های از این قطره‌های چشمی را خریداری کنید که فاقد هرگونه، مواد نگهدارنده است. پیش از استفاده از آن‌ها نیز مطمئن باشید که هیچ گونه حساسیتی نسبت به استفاده از این دارو ندارید.

 

 

 

دکتر کوروش قارویی

 

 

سخن پایانی:

چنانچه در مدت استفاده از قطره‌های چشمی علائم نامطلوبی مانند درد، التهاب، خارش، قرمزی، سوزش، تیرگی و تاری دید مشاهده نمودید، به سرعت این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. این علائم ممکن است بیانگر واکنش‌های نامطلوب بدن شما به دارو بوده و نیاز به اقدام فوری داشته باشند. امیدواریم مطالب فوق به قدر کافی جامع و کاربردی بوده باشند.


در نهایت، لازم به ذکر است که استفاده صحیح از قطره‌های چشمی می‌تواند به بهبودی هرچه سریع‌تر و بیشتر در درمان بیماری‌های چشمی مانند التهاب، خشکی چشم، یووئیت، کاتاراکت و افتادگی پلک‌ها کمک شایانی نماید. با رعایت دستورالعمل‌های بالا، می‌توانید به بهترین نحو بهبود پیدا کرده و از کیفیت بالای بینایی بهره‌مند شوید.

 

آدرس مطب

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

شماره تماس

01132289167

01132289089

آدرس ایمیل

info@drgharoei.com

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انواع روش‌های درمان خشکی چشم
مزایا و معایب فمتو اسمایل
جدید ترین عمل‌های لیزری حذف عینک
روش استفاده صحیح از قطره چشمی

info@drgharoei.com

011٣٢٢٨٩١٦٧ _ 011٣٢٢٨٩٠٨٩

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤