• ٣٢٢٨٩١٦٧_011 --- ٣٢٢٨٩٠٨٩_011
 • : بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

بینایی سنجی

بینایی سنجی

بینایی‌سنجی چیست؟

بینایی سنجی (O.D.s/optometrists) ، ارائه دهندگان اصلی مراقبت‌های بهداشتی چشم، خط مقدم مراقبت از چشم و بینایی هستند. بینایی‌سنج ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی ضروری است و به عنوان پزشک شناخته نمی‌شوند. آنها بیماری‌ها و اختلالات چشم را مورد بررسی، تشخیص، درمان و مدیریت قرار می‌دهند. آنها علاوه بر ارائه مراقبت از چشم و بینایی، با تشخیص بیماری‌های سیستمیک، تشخیص، درمان و مدیریت تظاهرات چشمی آن بیماری‌ها و ارائه واکسیناسیون(نه تجویز دارو)، نقش عمده‌ای در سلامت و رفاه عمومی فرد ایفا می‌کنند.

 

دکتر کوروش قارویی

 

چه تفاوتی میان بینایی سنجی و چشم پزشکی وجود دارد؟

 

بینایی سنج‌ها در کار تجویز عینک و لنز‌های تماسی مهارت دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان دارویی و جراحی بیماری‌های چشمی است. اگر چه چشم پزشکان نیز می‌توانند عینک و لنز تجویز کنند، ولی مطمئنا هر کسی در زمینه‌ی کاری خودش تبحر و مهارت بیشتری دارد.

بدیهی است کسانی که دارای مشکلات و اختلالات بینایی واضحی هستند می‌توانند از همان اول به بینایی سنج مراجعه کنند و اجازه دهند که مشکل آن‌ها توسط اپتومتریست بررسی و حل شود و در صورتی که اپتومتریست تشخیص داد که نیازمند خدمات پزشکی هستند آن‌ها را به پزشک مربوطه ارجاع دهد؛ و کسانی که اختلالات و بیماری‌های چشمی واضحی دارند می‌توانند از همان ابتدا به چشم پزشک مراجعه نمایند. در هر صورت به هر کدام از این دو گروه متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان بیابید که یک معاینه کامل چشمی از شما بعمل می‌آید.

 

تعیین نمره چشم از چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

 

تعیین نمره چشم به دو صورت سنتی و سیستم مدرن است در سیستم سنتی یک جعبه عینک داریم که شامل عدسی یا شماره‌های مختلف است که تک به تک روی چشم بیمار گذاشته می‌شود و با استفاده از تابلو و گفته خود بیمار معاینه چشم را انجام می‌دهیم که در این روش امکان درصد خطا وجود دارد.

در روش مدرن با دستگاه پیشرفته فوروپتر یا دستگاه بینایی سنجی به صورت کاملا دیجیتالی شماره چشم بیمار تعیین می‌شود و به دلیل دقیق بودن و تکنولوژی بالای این دستگاه خطا به طور کلی حذف و تعیین نمره چشم به صورت کاملا دقیق استخراج می‌شود.

بینایی سنجی

 

وظایف بینایی‌سنجی:

توانبخشی کم بینایی، درمان بینایی، لنزهای عینک، لنزهای تماسی

به بیماران در مورد گزینه‌های جراحی و غیر جراحی که امکان دید بهتر را در ارتباط با مشاغل، فعالیت‌های حرفه‌ای و شیوه زندگی آنها برآورده می‌کند، مشاوره می‌دهند.

 

بینایی سنجی

معاینه جامع چشم چیست؟

 

معاینه جامع چشم که توسط بینایی‌سنج انجام می‌شود، سلامت چشم و بینایی بیمار را مشخص می‌کند. در طول معاینه، بینایی سنج از طریق معاینه بلکه سلامت چشم‌ها، بافت چشم و سایر بیماری‌ها را نیز بررسی می‌کند. علائم هر بیمار، همراه با قضاوت حرفه‌ای بینایی‌سنجی، تعیین می‌کند که چه آزمایشاتی انجام می‌شود.

 

چرا انجام معاینات جامع چشم با بینایی سنجی مهم است؟

معاینه حضوری و جامع چشم با بینایی‌سنج، استانداردی است که از نظر پزشکی برای اطمینان از بینایی دقیق و سالم، شناسایی و درمان بیماری‌هایی مانند گلوکوم، عامل اصلی نابینایی، شناخته شده است. علاوه بر این، معاینات چشمی از سلامت عمومی محافظت می‌کند و پزشک را قادر می‌سازد بیش از 270 بیماری جدی از جمله دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های خود ایمنی و سرطان‌ها را تشخیص دهد. در حقیقت، تنها در سال 2018، بینایی‌سنج‌ها علائم دیابت را در بیش از 301،000 بیمار که نمی‌دانستند به این بیماری مبتلا هستند، شناسایی کردند. معاینات حضوری و جامع چشم یکی از مهم‌ترین و پیشگیرانه‌ترین راه‌ها برای حفظ بینایی و سلامت کلی است.

بینایی سنجی

 

تفاوت بین معاینه جامع چشم و غربالگری بینایی چیست؟

برای شناسایی افرادی که به مراقبت از بینایی نیاز دارند، نمی‌توان به روش‌های کنونی غربالگری بینایی اعتماد کرد. این نوع غربالگری که در مدارس، مطب‌های اطفال یا…. ارائه می‌شود. در حالی که ممکن است برخی از مشکلات بینایی را کشف کنند، می‌توانند بیش از آنچه که مشکل را پیدا می‌کنند از برخی مشکلات غفلت کنند و قادر به تشخیص آنها نباشند. در برخی موارد، غربالگری بینایی می‌تواند برای افرادی که از غربالگری “عبور” می‌کنند، امنیت کاذب ایجاد کند و از تشخیص زودهنگام مشکلات بینایی جلوگیری کند. این افراد به احتمال زیاد برای مشکل بینایی خود تحت درمان قرار نمی‌گیرند و ممکن است مشکلات بینایی آنها بدتر شود.

معاینه جامع چشم شامل طیف وسیعی از آزمایش‌ها به منظور ارزیابی کامل سلامت چشم‌ها و بینایی است. پزشک بینایی‌سنجی نه تنها می‌تواند سلامت چشم شما را ارزیابی کند، بلکه می‌تواند علائم شرایطی را در نقاط دیگر بدن مانند تومورهای مغزی، آنوریسم، فشار خون بالا و دیابت شناسایی کند.

بینایی شما بستگی به مراجعه به چشم پزشک در زمان مناسب دارد.

هنگامی که زمان “بررسی و چکاپ چشم‌ها” فرا می‌رسد، برای مراقبت از چشم خود به متخصص مناسب مراجعه ‌کنید. چشم پزشکان، بینایی‌سنج‌ها و عینک‌سازها هر یک نقش مهمی در ارائه مراقبت از چشم به مصرف‌کنندگان دارند. اما سطح آموزش و تخصص برای هر نوع ارائه دهنده کاملاً متفاوت است. در اینجا نگاهی سریع به سه نوع ارائه دهنده مراقبت از چشم داریم:

برخی از وظایف و کارهای چشم پزشک عبارتند از:

 • انجام تمامی معاینات اعصاب چشمی به طور دقیق و کامل
 • تشخیص تمامی بیماری‌های مرتبط با چشم
 • تشخیص و درمان عفونت‌های چشمی
 • تشخیص علت ابتلای چشم به بیماری
 • انجام انواع درمان متناسب با نوع بیماری و یا اختلال، به صورت دارو درمانی و یا جراحی
 • انجام عمل لیزیک و لازیک

در حالی که متخصصین چشم برای مراقبت از همه مشکلات و شرایط چشمی آموزش دیده اند ، برخی از متخصصین چشم در زمینه خاصی از مراقبت‌های پزشکی یا جراحی چشم تخصص دارند. به این فرد فوق تخصص می‌گویند. او معمولاً یک یا دو سال آموزش اضافی و عمیق‌تر به نام فلوشیپ را در یکی از زمینه‌های اصلی فوق تخصص مانند گلوکوم، شبکیه، قرنیه، اطفال، مغز و اعصاب و جراحی پلاستیک و سایر موارد انجام می‌دهد. این آموزش و دانش اضافی باعث می‌شود متخصص چشم پزشک از شرایط پیچیده‌تر یا خاص در مناطق خاصی از چشم یا در گروه خاصی از بیماران مراقبت کند.

 

بینایی سنجی

دکتر کوروش قارویی

 

اپتومتریست‌ها

اپتومتریست‌ها یا همان بینایی‌سنج متخصصان مراقبت‌های بهداشتی چشم هستند که مراقبت‌های اولیه بینایی را از آزمایش و اصلاح بینایی تا تشخیص، درمان و مدیریت تغییرات بینایی ارائه می‌دهند. بینایی‌سنج پزشک نیست.

 

وظایف اپتومتریست:

 • بررسی میدان دید چشم
 • تعیین نمره ی عینک و کمک به انتخاب عینک مناسب برای چشم
 • تشخیص ابتدایی برخی اختلالات چشمی که در ظاهر مشخص خواهند شد، از جمله آب سیاه و آب مروارید
 • بررسی بیمار از نظر اختلال در تشخیص رنگ‌ها
 • درمان افرادی که به تنبلی چشم دچار هستند.
 • ساخت عینک‌ها‌ی طبی
 • ارائه مشاوره به افراد مشغول به کار در صنایع مختلف، به منظور محافظت از چشمان خود.
 • معاینه کودکان به دلیل شناسایی وجود و یا عدم وجود هر گونه نارسانایی در بینایی
 • درمان برخی از مشکلات اکتسابی چشم‌ها
 •  

تماس با ما

آدرس مطب

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

ساعت کاری

شنبه تا 4 شنبه 17:00-09:00

شماره تماس

01132289167

01132289089

آدرس ایمیل

info@drgharoei.com

انواع روش‌های درمان خشکی چشم
عمل جراحی فمتو لیزیک چیست
بهترین جراح آب مروارید در ایران
بهترین جراح آب مروارید در مازندران

info@drgharoei.com

011٣٢٢٨٩١٦٧ _ 011٣٢٢٨٩٠٨٩

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤