• ٣٢٢٨٩١٦٧_011 --- ٣٢٢٨٩٠٨٩_011
  • : بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

معاینه چشم

معاینه چشمیک معاینه کامل چشم پزشکی بسیار فراتر از تعیین عیوب انکساری چشم و شماره عینک مناسب است. در واقع یک معاینه چشم پزشکی شامل مراحل مختلفی است. که بسیاری از اختلالات چشمی.را در مراحل اولیه.تشخیص داده. و در صورت اقدام به موقع مانع از پیشرفت آنها می شود. یک معاینه کامل شامل:

اندازه گیری فشار داخل چشم

بررسی قسمت خلفی و شبکیه

و بررسی قسمت قدامی(جلوئی) چشم است.

زمان تکرار آزمایشات چشمی بسته.به نظر پزشک معالج شما دارد. با این حال توصیه های انجمن چشم پزشکی آمریکا این است که:

دکتر کوروش قارویی

 

1.اگر سن شما زیر ۴۰ سال است بهتر است که هر ۳ سال یک بار معاینه کامل چشم صورت گیرد.

2.اگر سن شما بین ۴۰ تا ۶۵ سال است بهتر است که هر دو سال یک بار معاینه صورت گیرد.

3.اگر ۶۵ سال یا بیشتر دارید این معاینات باید سالیانه صورت گیرد.

4.اگر شما دیابتی هستید باید سالیانه یک بار معاینات کامل چشم پزشکی را انجام دهید. بعضی از افراد که دارای برخی بیماری های سیستمیک یا چشمی خاصی هستند.احتیاج به معاینات بیشتری دارند.

مراحل معاینه چشم پزشکی

گرفتن شرح حال :

در این قسمت چشم پزشک از سابقه بیماری های چشمی . زمان آخرین معاینه چشم پزشکی و شکایات احتمالی بینائی از شما سوال خواهد کرد. همچنین او درمورد شغل ، سرگرمی ها و تفریحات و در مورد سابقه خانوادگی بیماری های چشمی از شما سوال خواهد کرد .

سنجش (حدت بینائی) :

انجام این تست در واقع به این معناست که چشمان شما چقدر خوب می بیند یا به عبارت دیگر وضوح و قدرت بینائی شما را محک می زند . اولین آزمایشی که شما در حین معاینات چشم پزشکی با آن مواجه خواهید شد.دیدن چارت معروفی است که شامل حروف در اندازه های مختلف است . ابتدا شما باید در فاصله مناسب بسته به نوع چارت بایستید. از شما خواسته می شود که جهت حروف را که به تدریج کوچک تر می شود ، تشخیص دهید . کوچک ترین ردیفی که توسط چشم شما دیده می شود. میزان دید چشمان شما خواهد بود .

حرکات چشمی :

چشم پزشک از شما می خواهد که به یک هدف نزدیک ( معمولا” انگشت دست او ) نگاه کنید و حرکت انگشت دست یا خودکار را دنبال کنید . این آزمایش قابلیت حرکت چشمان شما را ارزیابی می کند. در اختلالات اعصاب چشمی که به عضلات چشم عصب دهی می کند و یا در صورت وجود مشکل در خود عضلات چشم ، این حرکات مختل می شوند .

ارزیابی مردمک :

در این آزمایش یک منبع نورانی به چشم شما تابانده می شود تا واکنش مردمک به نور سنجیده شود .

معاینه چشم

 

چشم

تست پوشاندن چشم :

این تست برای ارزیابی عمل کرد هم زمان دو چشم با یک دیگر است . در این آزمایش از شما خواسته می شود که در صورتی که دارای عیوب انکساری هستید عینک مخصوص خود را به چشم بزنید و سپس به یک نقطه دور در روی چارت حروف ثابت نگاه کنید . سپس چشم پزشک یکی از چشمان شما را می پوشاند . اگر چشم شما برای ثابت ماندن بر روی نقطه مورد نظر حرکت کند یعنی از آن چشم استفاده نمی شود و این می تواند نشانه ای از استرابیسم ( لوچی ) و یا تنبلی چشم باشد .

دکتر کوروش قارویی

برای تکرار آزمایش برای چشم دیگر چشم پزشک بعد از برداشتن پوشش از چشم اول چند ثانیه ای صبر می کند تا تعادل برقرار شود و سپس آزمایش را با چشم دیگر تکرار می کند . اگر چشمی که پوشش از روی آن برداشته شده.حرکت کند . این حالت phoria نامیده می شود . معنای این جمله این است که در هنگام استراحت هر دو چشم به سمت نقطه هدف نگاه نمی کنند.بنابراین شما باید سعی کنید که هر دو چشم را روی یک نقطه ، ثابت نگاه دارید. که این مسئله می تواند ایجاد فشار در چشم کرده (eye strain) و در نهایت باعث سردرد شود .

 

تست بررسی تطابق :

هدف از انجام این آزمایش ، سنجش توانائی چشمان شما برای تطابق است . چشم پزشک از شما می خواهد که به یک نقطهء نزدیک نگاه کنید و سپس این هدف را تا بینی نزدیک و نزدیک تر می کند و از شما می خواهد اولین باری که آن را به صورت دو شئ می بینید ذکر کنید . در صورت نیاز بررسی های بیشتری روی چشم بیمار صورت می گیرد .

 

معاینه چشم

در معاینه چشم چه مشکلاتی مورد توجه قرار می گیرند؟

مشکلاتی که چشم پزشک در معاینه چشمی بدانها توجه می کند عبارتند از:

عیوب انکساری :  شامل دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم، …

تنبلی چشم (آمبلیوپی): این مشکل در موارد استرابیسم و یا اختلاف زیاد بینایی دو چشم رخ می دهد. در این وضعیت مغزتصویر گرفته شده. از چشم مشکل دار را ارسال نمی کند. آمبلیوپی در صورت عدم درمان ممکن است باعث اختلال در تکامل بینایی شده .و اختلال دائمی بینایی را بهمراه داشته باشد. این اختلال معمولاً با بستن چشم بدون مشکل برای مدتی مشخص درمان می شود.

استرابیسم (انحراف چشم): چشم پزشک چشم بیمار را از نظر هماهنگی حرکتی و وضعیت قرار گیری نسبت به یکدیگر بررسی می کند. استرابیسم می تواند سبب اختلال در درک عمق و آمبلیوپی شود.

 

بیماریهای چشمی: بسیاری از بیماریهای چشمی نظیر گلوکوم و مشکلات ناشی از دیابت در مراحل اولیه علائم واضحی ندارند. چشم پزشک در معاینه چشمی به این بیماری ها توجه کرده و در صورت برخورد با این علائم درمان های اولیه را آغاز می کند. در بسیاری موارد تشخیص و درمان زودرس بیماریها .سبب کاهش عوارض و از دست دادن دائمی دید می شود.

بیماریهای دیگر: معاینه عروق ته چشم، پرده شبکیه و دیگر قسمت های چشم می تواند ابتلا بیمار به بیماری های غیر چشمی نظیر فشار خون، دیابت، چربی بالا و بعضی بیماری های دیگر را نشان دهد.

  • معاینه چشم

معاینه چشمی به چه فواصلی باید انجام شود؟

چشم پزشکان توصیه می کنند. که هر فردی بسته به داشتن ریسک فاکتور و سلامت جسمانی هر ۱ تا ۳ سال یکبار معاینه کامل چشمی شود.

کودکان: این زمان در کودکان متفاوت است. تخمین زده می شود.که از هر ۲۰ کودک پیش دبستانی و هر ۴ کودک دبستانی ۱ کودک مشکل چشمی دارد.

که در صورت عدم درمان می تواند سبب کاهش دائمی بینایی شود. کودکانی که علائمی نداشته و ریسک پایینی دارند باید در ۶ ماهگی، ۳ سالگی و قبل از ورود به مدرسه معاینه کامل چشمی شوند. این کودکان پس از آن باید هر ۲ سال مورد معاینه قرار گیرند.

 

تماس با ما

آدرس مطب

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

ساعت کاری

شنبه تا 4 شنبه 17:00-09:00

شماره تماس

01132289167

01132289089

آدرس ایمیل

info@drgharoei.com