• ٣٢٢٨٩١٦٧_011 --- ٣٢٢٨٩٠٨٩_011
  • : بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

لیزیک_لازک

لیزیک_لازک

لیزیک_لازکلیزیک یا لازک ؛ کدام مناسب تر است؟


لازک ترکیب خاصی از روش های لیزیک و PRK است. میتوان گفت لیزیک (Lasik) محبوب ترین جراحی لیزرچشم میباشد، اما برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند. PRK یا لازک در مقایسه با لیزیک ،گزینه ای با نتایج بهتر میباشند. همانند سایر انواع جراحی های انکساری لیزر، لازک نیز با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر کار می کند. اجازه می دهد که نور به داخل چشم برسد تا بدون استفاده از عینک و یا لنز وضوح بینایی در حد مطلوب باشد.

هردو روش لیزیک و لازک ایمن میباشند و6 ماه بعد ازعمل نتایج مشابهی دارند. تفاوت اساسی در نحوه جراحی لازک ، لیزیک و PRK ، تنها مربوط به چگونگی آماده سازی چشم برای درمان لیزر می باشد. در شرایط مساوی، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزر های سطحی مثل لازک بهتر است.

 

دکتر قارویی

 

لیزیک یا لازک؟

بهبود بینایی پس از عمل لازک (LASEK) ممکن است کندتر از سایر روشهای لیزر باشد، اما عوارض (مانند خشکی چشم) کمتری نسبت به سایر روشها دارد . در لازک ، بر خلاف فلپ ضخیم تر در لیزیک ، یک فلپ فوق نازک روی سطح چشم ایجاد میشود . اگر قرنیه بطور طبیعی نازک دارید و باعث می شود شما شرایط عمل لیزیک را نداشته باشید ، این موضوع اهمیت خاصی پیدا میکند.

جراحی لازک، عوارض لیزیکِ مرتبط با فلاپ قرنیه و احتمال برداشتن قرنیه بیش از حد با لیزر را کاهش می دهد. از آسیب به تمامیت ساختاری چشم جلوگیری میکند. با اجتناب از فلپ عمیق، خطر ابتلا به خشکی چشم ها پس از جراحی لازک کمتر میگردد. لازک همچنین گزینه بهتری است اگر درجه بالایی از نزدیک بینی (که نیاز به حذف بیشتر بافت از قرنیه مرکزی برای تصحیح خطای انکساری دارد) داشته باشید . همچنین اگر در شغل یا فعالیتهای شما خطر ابتلا به آسیب چشم وجود داشته باشد، عمل لیزیک گزینه بهتری است.

 

روش لیزیک (LASIK)

لیزیک مخفف کلمه Laser-Assisted In-Situ Keratomileusis است. روش جراحی لیزیک از بیست سال گذشته تا به امروز انجام می‌شود و درمان بسیار مؤثر و موفقی بوده به طوری که ناسا این روش درمانی را برای فضانوردان خود نیز تأیید کرده است. البته در این روش، استحکام قرنیه کاهش پیدا کرده و احتمال بروز قوز قرنیه چند سال بعد از عمل افزایش پیدا می‌کند.

در روش درمانی لیزیک، ابتدا با استفاده از لیزر یک لایه نازک از قرنیه برش داده می‌شود. سپس لیزر دیگری برای اصلاح عیوب انکساری چشم، به داخل قرنیه تابانده می‌شود. معمولاً هر دو چشم در یک روز قابل درمان هستند. پس از انجام لیزیک، روند بهبودی اولیه با سرعت طی می‌شود به نحوی که بیمار پس از ۲۴ ساعت می‌تواند به فعالیت روزانه خود باز گردد.

لیزیک_لازک
لیزیک_لازک
لیزیک_لازک
روش لازک (LASEK)

لازک مخفف کلمه Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy است. اگر بافت قرنیه بیمار بسیار نازک باشد یا مشکلات پزشکی دیگری داشته باشد، ممکن است پزشک جراح چشم روش لازک را تجویز نماید. در روش لازک، یک محلول الکلی خاص بر روی سطح چشم بیمار ریخته می‌شود و در نتیجه آن، لایه نازکی از سلول‌های روی سطح چشم که اپیتلیوم نام دارند، از سطح چشم جدا می‌شود. در این مرحله، جراح به لایه‌ قرنیه بیمار دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند درمان با لیزر را انجام دهد.

پس از اتمام پروسه درمان، پزشک یک لنز تماسی مخصوص جهت محافظت از قرنیه بر روی چشم قرار می‌دهد. این لنز معمولاً پس از چهار روز از بین می‌رود. همانند روش لیزیک، هر دو چشم را می‌توان در یک روز درمان کرد. روند بهبود اولیه در این روش کمی طولانی‌تر است به طوری که ممکن است تا چند هفته نیز طول بکشد.

 

تفاوت اصلی لیزیک و لازک

تفاوت اصلی این دو روش در چگونگی باز شدن قرنیه و دسترسی پزشک به لایه درونی قرنیه است. همچنین در پاسخ به این سؤال که کدامیک از این دو روش مناسب‌تر است می‌توان گفت که مناسب‌ترین روش بستگی به ضخامت فعلی قرنیه شما دارد. گاهی اوقات ویژگی‌های منحصر به فرد چشم شما می‌تواند برای درمان لیزیک مناسب نباشد و درمان لازک به عنوان جایگزین توصیه گردد.

توجه نمایید که فقط پزشک متخصص چشم قادر است بهترین روش را برای درمان چشم شما تشخیص دهد. نتایج هر دو درمان لیزیک و لازک، کیفیت یکسانی دارند و هر دو به یک میزان مؤثر هستند.

 

دکتر قارویی

 

چگونگی جراحی چشم با لیزیک و لازک

اگر شما راجع به عمل جراحی چشم تحقیق کنید و علاقه‌مند به مطالعه جزئیات آن باشید حتماً به اصطلاحات پزشکی برخورد خواهید کرد. که بسیار مشابه به هم هستند اما در عمل متفاوتند. یکی از این موارد، عمل‌های جراحی لیزیک و لازک است که بسیاری از افراد هنگام مواجهه با آن گیج خواهند شد. این امر بسیار طبیعی است و ما در ادامه برای شما راهنمای جامعی از تفاوت دو روش جراحی لیزیک و لازک ارائه خواهیم نمود.

برای درک تفاوت بین دو روش لیزیک و لازک، ابتدا باید اطلاعاتی درباره روش جراحی چشم با لیزر بدانید. اساساً جراحی چشم با لیزر، به روند تغییر شکل لایه شفاف چشم یا همان قرنیه گفته می‌شود. این پروسه توسط پرتوی متمرکز نور که با نام لیزر شناخته شده است، انجام می‌شود. اگر چه این فرآیند با عنوان “جراحی” یاد می‌شود اما در حقیقت هیچ برشی بر روی چشم انجام نمی‌گیرد و درمان تنها با لیزر خواهد بود.

دو روش جراحی چشم با لیزر وجود دارد: روش لیزیک و روش لازک. در ادامه به چگونگی انجام این دو روش درمانی و تفاوت آن‌ها با هم خواهیم پرداخت.

 

مزایای عمل لازک نسبت به سایر روش ها چیست؟
لازک در مقابل لیزیک

یک مزیت لازک در مقایسه با لیزیک این است که فلپ لازک کل استروما قرنیه را دست نخورده باقی می گذارد. بنابراین بافت استرومایی بیشتری برای تغییر شکل توسط لیزر اگزایمر باقی می ماند. برای اصلاح مقادیر مساوی نزدیک بینی، این بدان معنی است. که قرنیه پس از لازک ضخامت باقیمانده و مقاومت بیومکانیکی بیشتری نسبت به بعد از لیزیک خواهد داشت.

به عبارت دیگر، تصحیح نزدیک بینی با لازک، در مقایسه با لیزیک، ممکن است برای برخی از بیماران – به ویژه بیماران با قرنیه نازک تر از حد متوسط ​​- باشد.

مطالعات نشان می دهد که LASEK نتایج بصری تولید می کند که مشابه نتایج تولید شده توسط LASIK است. با این حال، بهبودی بعد از عمل و بهبود بینایی بعد از عمل لازک در مقایسه با لیزیک زمان بیشتری احتیاج دارد. این ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد.

لیزیک_لازک
لیزیک_لازک
لیزیک_لازک
لازک در مقابل پی ار کی

در پی ار کی، اپیتلیوم قرنیه برداشته می شود و قبل از درمان با لیزر اگزایمر دور ریخته می شود. به همین دلیل ، پی ار کی «فرسایش سطحی» نیز نامیده می شود. زیرا بعد از جراحی هیچ فلپ در منطقه تحت درمان قرنیه جایگزین نمی شود. در عوض، یک لنز تماسی باند بر روی چشم قرار می گیرد تا زمانی که یک لایه اپیتلیال جدید دوباره رشد کند. این روند چند روز طول می کشد.

 

در لازک، اپیتلیوم فوق العاده نازک پس از انجام لیزر با اکسیمر مجدد قرار گرفته و دوباره به چشم متصل می شود. این فرآیند معمولا زمان کمتری از زمان لازم برای رشد مجدد یک لایه کاملا جدید از سلولهای اپیتلیال پس از PRK به طول می انجامد.

 

بنابراین، حداقل از لحاظ نظری، ترمیم لایه اپیتلیال و بهبود بینایی باید سریع تر پس از لازک انجام شود تا پس از پی ار کی. همچنین ممکن است ناراحتی پس از جراحی پس از جراحی LASEK کمتر باشد، در مقایسه با پی ار کی.

 

دکتر قارویی

 

لازک، مانندPRK ، اغلب در مواردی که قرنیه فرد برای لیزیک بسیار نازک باشد یا جراح یا بیمار ترجیح می دهد. از ایجاد فلپ قرنیه به دلایل دیگر جلوگیری کند، نسبت به لیزیک ترجیح داده می شود.

 

LASEK نتایج بصری تولید می کند که مشابه LASIK و PRK است. گرچه این ناراحتی بیشتر از عمل جراحی نسبت به لیزیک است. اما طرفداران روش لازک می گویند پس از جراحی در مقایسه با PRK راحتی بیشتر و ترمیم سریع تری دارد.

 

با این همه برخی موافق نیستند. مطالعه منتشر شده در مجله جراحی انکساری در سال 2008 نشان داد که افرادی که تحت PRK قرار دارند. تمایل به ناراحتی پس از عمل جراحی کمتری دارند. کمی سریع تر از افرادی که نوع خاصی از جراحی لازک داشته اند بهبود می یابند.

تماس با ما

آدرس مطب

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

ساعت کاری

شنبه تا 4 شنبه 17:00-09:00

شماره تماس

01132289167

01132289089

آدرس ایمیل

info@drgharoei.com