• ٣٢٢٨٩١٦٧_011 --- ٣٢٢٨٩٠٨٩_011
  • : بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤

قوز قرنیه

قوز قرنیه

قوز قرنیه

 اکتازی یا قوز قرنیه با تغییرات پیش‌رونده عیوب انکساری مشخص می‌شود یعنی بیمار دچار نزدیک بینی می‌شود و هر ۳ تا ۶ ماه شماره عینک او افزایش پیدا می‌کند و دچار آستیگمات و کاهش دید می‌شود؛ این عوارض ناشی از برجستگی قرنیه به جلو و اکتازی قرنیه است که معمولا در سنین بلوغ رخ می‌دهد.

قوزقرنیه اختلالی در ساختار قرنیه است که می‌تواند در اثر ژنتیک و ایتوپی یا مالش‌های طولانی بروز کند و به علت قوام شل قرنیه و فشاری که از داخل چشم بر یک نقطه وقسمتی از قرنیه وارد می‌شود، آن قسمت دچار برجستگی شود، در نتیجه سطح قرنیه نامنظم خواهد شد و دچار آستیگمات می‌شود.

 مهم‌ترین روش پیشگیرنده قوز قرنیه که امروزه مطرح است تقویت قرنیه با کمک عمل “کراس لینکینگ” به محض تشخیص در سنین زیر ۲۰ سال است. در این روش ویتامین b۲ ریبوفلاوین را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در قرنیه می‌ریزند بعد با روش‌های مختلف ۱۰ تا ۳۰ دقیقه اشیای ماورای بنفش را با دوز مشخصی به قرنیه می‌تابانند، پیوند‌های جدید پروتئینی در الیاف کلاژن قرنیه و در سطح سلولی قرنیه تغییرات ساختاری ایجاد می‌کند که باعث تقویت قوام قرنیه می‌شود، مقاومت قرنیه را افزایش می‌دهد و از تغییر پیش رونده دیگر پیشگیری می‌کند؛ بنابراین اگر این روش به موقع و در مراحل اولیه انجام شود بیماری را متوقف می‌کند و هیج نگرانی در آینده نخواهد داشت، اما اگر به موقع انجام نشود منجر به کاهش بینایی و نهایتا پیوند قرنیه می‌شود.

مهم‌ترین مشخصه قوزقرنیه در سنین بلوغ با کاهش پیش رونده بینایی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه است و با پیشرفت بیماری به دلیل این که آستیگمات نامنظم است، علی‌رغم استفاده عینک، دید بیمار اصلاح کامل نمی‌شود و دید کافی ندارد.

امروزه جدیدترین درمان قوزقرنیه خفیف و متوسط انجام عمل متوالی لازک سفارشی و کراسلینک متعاقب با ریبوفلاوین ترانس اپیتلیال می باشد که نتایج بسیار خوبی را هم به همراه دارد.

قوز قرنیه Keratoconus معمولا در سنین نوجوانی شروع می شود. هرچند ممکن است در کودکی یا بعضی افرادحدود ۳۰ سالگی نیز ایجاد شود یا حتی در برخی افراد ۴۰ ساله یا بالاتر نیز ممکن است با احتمال کمتر ایجاد شود.

تغییرات در شکل وحالت قرنیه ممکن است به سرعت یا طی سالها ایجاد شود. این تغییرات باعث تاری دید و دیدن هاله دور اشیاء درشب می شود. این تغییرات ممکن است در هر زمانی متوقف شود یا طی دهه های عمر ادامه یابد. هیچ روشی وجود ندارد که سیر آن پیش بینی شود.

قارویی
قارویی

دکتر كوروش قارويي دارای تخصص چشم پزشكي از دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و فوق تخصص قرنيه و ليزيك از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تهران میباشند.
با توجه به دانش به روز و مهارت و دقت بالا در کار، ایشان جزو یکی از بهترین جراحان حوزه چشم پزشکی بوده،از جمله ویژگی های بارز دکتر كوروش قارويي، همراهی بیمارتا پایان روند درمان می باشد،بیماران تحت درمان ایشان در تمام مراحل درمان، به راحتی می توانند با دسترسی به پزشک سوالات خود را مطرح نموده و با اطمینان و قوت قلب تاپایان روند درمان پیش روند

logo-gharoei

راه های ارتباطی با ما:

 

آدرس ایمیل:

 

info@drgharoei.com
 

شماره تماس:

 

01132289089 _01132289167
 

آدرس مطب:

 

بابل، ميدان كشوري، سرداران ٢ ، ساختمان پزشكان روجين، طبقه ٤